تبلیغات
ورزش برای همیشه - كسی از "رونی"های ایرانی خبر ندارد! ورزش برای همیشه - كسی از "رونی"های ایرانی خبر ندارد!

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

 

1) طی یكی‌، دو هفته گذشته انتشار ماجرای رسوایی اخلاقی وین رونی، فضای فوتبال اروپا و جهان را تحت تاثیر قرار داده است. ظاهرا دن فابیو هرگز قرار نیست رنگ آرامش را روی نیمكت، «سه شیرها» ببیند و لابد بر همین اساس است كه اندكی بعد از غائله پس گرفتن بازوبند كاپیتانی از جان‌تری، حالا جنجال خیانت مهاجم یونایتد به همسر باردارش پیش می‌آید و دوباره جو، متشنج می‌شود. آنچه پیرامون روابط نامشروع و بحث‌برانگیز وین‌رونی به وجود آمده، بار دیگر اصول اخلاق‌مداری ستاره‌های فوتبال را به چالش می‌كشد. این در حالی است كه به نظر می‌رسد بنا به دلایل متعدد، وین رونی‌ها و جان‌تری‌های فوتبال ایران كه طبق شنیده‌ها و شایعات تعدادشان نباید كمتر از نمونه‌های خارجی و رفتارشان نباید قابل هضم‌تر از آنان باشد، هرگز رسوا نمی‌شوند. این یعنی آنكه وقتی هوای ابری لندن را می‌بینیم، نباید چندان به آسمان نسبتا آفتابی تهران غره شویم؛ چه آنكه توفان ستاره‌نماهای این فوتبال، به هزار و یك دلیل خاموش مانده است!

 

2) اگر امروز داستان مربوط به رسوایی وین‌رونی در سطح رسانه‌های انگلیسی منتشر می‌شود و قیل و قالی عجیب راه می‌اندازد و اگر پیش‌تر قصه تلخ خیانت جان‌تری به پیشخوان وسایل ارتباط جمعی راه پیدا كرد و اگر خیلی قبل از آن حواشی پرشمار دیوید بكام به چنین سرنوشتی مبتلا می‌شد، ریشه را باید در آزادی بیان و آزادی پس از بیان رسانه‌های ورزشی غرب جستجو كرد؛ آنجا كه این قبیل وسایل ارتباط جمعی پس از فوكوس روی رفتارهای غیرانسانی سوپرستاره‌های كشورشان نه تنها به چوپ تشویش اذهان عمومی و توهین و افترا رانده نمی‌شوند، كه تازه به واسطه موفقیت‌های حرفه‌ای‌شان تیراژ پیدا می‌كنند و به درجات بالاتری از اعتبار هم می‌رسند! با این حساب، پرواضح است كه اگر فوتبال ایران تا به حال به خودش وین‌رونی و فرانك ریبری و كریم بنزما ندیده، دلیلش نه حجب و حیا و سر به زیری آبرومندانه‌ سوپراستارهای ایرانی كه غیبت رسانه‌هایی با شعاع حركتی‌ سان وگاردین و اكیپ و كوریره و كیكر بوده است. بگذریم از اینكه روراستی و صداقت آن طرف آبی‌ها اجازه نمی‌دهد دستگاه «ماله‌كش» بزرگی مثل «منشور اخلاقی» داشته باشند و به اتكای آن معدود جرایم كشف شده را به بهانه واهی حفظ آبرو و این قبیل مسایل لاپوشانی كنند...!

 

3) هر كسی حق داشته باشد، بعید است مسوولان و متولیان فوتبال ایران محق باشند به اتفاقات امروز جزیره به دیده تحقیر و استهزا نگاه كنند. بدبختانه فوتبال ما پر از رونی‌هایی است كه كسی از آنها خبر ندارد. اعتیاد، فساد اخلاقی، تبانی، رشوه، دروغ و زدوبند اینجا غوغا می‌كنند، اما افسوس كه قلب كسی برای كشف حقیقت نمی‌تپد. اگر طعمه‌های روابط نامشروع در اروپا اتفاقا از افشا شدن اینگونه مسایل استقبال می‌كنند و حتی در برخی از مواقع داوطلبانه به قصد كسب شهرت یا منفعت مالی و حتی اخاذی اقدام به علنی كردن این قبیل رمز ورازها می‌كنند، در عوض اینجا، در ایران حجب‌وحیای شرقی نه تنها مانع از اقدام مشابه قربانیان این نوع سوءاستفاده‌ها می‌شود، بلكه حتی گاهی آنان را وا می‌دارد در سكوت و خاموشی مرگبارشان تا پای خودكشی و خودسوزی هم پیش بروند. حالا جرم كدام‌شان سنگین‌تر است؟ رونی‌های اورجینال كه تا دست از پا خطا می‌كنند رگه‌های درشت رسوایی‌شان را در سراسر جهان به چشم می‌بینند یا رونی‌های وطنی كه خانواده‌هایی را تا مرز فروپاشی پیش می‌برند، اما هرگز مواخذه نمی‌شوند؟

 

4) این یك «سیاه‌نمایی» نیست، یك «سیاه‌نگاری» است از عمق تاریكی‌های فوتبالی كه رویای ساده خیلی‌ها در آن، زیر سایه جاه‌طلبی‌های یك مشت ستاره توخالی تباه شده است، اما همچنان سعی می‌كند ظاهر شكیل و موجه خودش را حفظ كند. شاید رفتار خیلی از آنان كه در قله‌های شهرت و اعتبار جهانی گاهی پای‌شان می‌لغزد و برای این گناه، قیمتی به اندازه آبرو و اعتبارشان می‌پردازند، شرف داشته باشد به آدم‌های ظاهرالصلاحی كه از خریدوفروش مواد مخدر تا قاچاق ناموس ایرانی برای شیوخ عرب را در كارنامه كثیف‌شان دارند، اما شاهكارهایشان هرگز از پرده‌های ضخیم این فوتبال بیرون نمی‌افتد و پای حرف و ادعا، از همه دنیا پرهیزكارترند!منبع:روزنامه گل
نویسنده:رسول بهروش


نوشته شده در پنجشنبه 25 شهریور 1389 ساعت 02:56 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak