تبلیغات
ورزش برای همیشه - زالزالك ورزش برای همیشه - زالزالك

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

من بچه ى زال ، زالزالك هستم . در فارس به من كیل - در اصفهان به من كویچ - در تنكابن و مازندران ، كرجیل مى گویند. در كتب گیاه شناسى قدیم ، لقب من زعرور بود و اكنون به زالزالك معروف شده ام ، و این نام جدید از موقعى روى من گذاشته شد كه فروشندگان دوره گرد، مرا بچه ى زال تصور كردند. در فارسى به میوه درخت سدر بستانى ((كنار)) و به نوع كوهى آن زال مى گویند. و چون میوه هاى ما به هم شباهت دارند، و عده اى مرا بچه زال و زالزالك صدا كرده اند، ما دو میوه شبیه به هم بوده ، و در خواص یكسان مى باشیم . ولى هیچگاه با هم نسبت نداریم .

zalzalakمن یك میوه ى ایرانى هستم ، ولى از قدیم علاوه بر ایران ، در قسمت هاى معتدل اروپا و آسیا مرا كاشته اند.
در ایران فقط از میوه ى من استفاده مى كنند، ولى در اروپا از گل من كه مصرف داروسازى دارد، بیشتر بهره بردارى كرده ، و مجال میوه شدن را به نمى دهند. میوه من پیشقراول پاییز است ، در آخرین روزهاى فصل تابستان به بازار مى آیم و برادر بزرگ تر من ازگیل ، كمى دیرتر مى رسد.
در كشاورزى معمولا از تنه ى درخت هاى ما دو برادر به عنوان پایه براى پیوند میوه هاى شاداب استفاده مى كنند، و بهترین نوع به اصفهان در نتیجه ى پیوند با درخت من به عمل مى آید، میوه من و ازگیل هر دو خنك بوده ، و داراى مقدار زیادى تانن هستیم . در اثر پیوند، خوب رسیده و شیرین مى شویم . مرهم سینه و برطرف كننده التهاب معده و صفرا مى باشیم ، میوه نارس و غیر پیوندى ما داراى طعم گس بوده ، رطوبت معده را جمع و اسهال را درمان مى نماید.
در ایران ما را موقعى از درخت مى كنند كه كامل رسیده و شاداب باشیم ، ولى فرنگى ها میوه ى ازگیل را كال چیده ، روى كاه انبار مى كنند و موقعى كه در اثر ماندن رسید، و رنگ آن قهوه اى شد، جهت فروش به بازار مى آورند. از نظر غذاشناسى كار ایرانیان پسندیده تر مى باشد. میوه ى ما داراى ویتامین هاى آ - و ث و جوهر لیمو است و براى مبتلایان به ورم روده ى بزرگ زیاد تجویز و توصیه شده ایم - براى تقویت قلب و كم خونى و سل اثر نیكویى دارم .
رنگ زرد و صورتى میوه من ، همانند جوهر زردك است ، و در بدن تبدیل به ویتامین ((آ)) مى شود.
گل من كمى معطر است ، و براى مصرف داروسازى آن را قبل از آنكه غنچه آن كاملا باز شود، مى چینند. داراى عوامل مهم شیمیایى است و تركیباتى كه از آن استخراج مى شود، در طب جدید و داروسازى مصرف فراوان دارد. این گل ضد تشنج بوده ، و حركات نامنظم قلب را تنظیم مى كند. یك داروى مفید و خصوصى بر ضد تپش قلب و ضربان شدید آن است - مقدار خوراك آن به صورت كوبیده 2 تا چهار گرم گوگرد آن است و به طور تنتور سى قطره تا هفتاد قطره در شبانه روز مى باشد، و عصاره ى مایع آن بیست قطره در 24 ساعت داده مى شود.
میوه من مقوى معده بود، اشتها را زیاد مى كند. جهت رفع اسهال و قطره قطره آمدن پیشاب ، توصیه شده است . نوشیدن شربت من با شكر جهت سردرد شدید نافع است ، ضماد گوشت میوه من جهت اورام سخت و باد سرخ تجویز مى شود - نوع كوهى من كوچكتر از بستانى و قابض تر از سنجد بوده ، از قى و خونریزى معدى جلوگیرى مى كند. در بجنورد به من دولانا گویند.

زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری


نوشته شده در شنبه 17 مهر 1389 ساعت 08:36 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak