تبلیغات
ورزش برای همیشه - پیدایش فوتبال در بجنورد / قسمت اول ورزش برای همیشه - پیدایش فوتبال در بجنورد / قسمت اول

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

پیدایش فوتبال در بجنورد*


 سال 1309 شمسی دو نوجوان ایرانی به نام های "محمد حمیدی" و "صادق مشكینی" به همراه  خانواده های خود از شهر قزل آباد تركمنستان شوروی به بجنورد كوچ می نمایند.
این دو نوجوان
ورزش فوتبال را در مدرسه ی شهر  قزل آباد آموخته بودند و با خود یك عدد توپ فوتبال و دو جفت كفش فوتبالی به بجنورد آورده بودند.یك جفت از كفش های فوتبال نصیب "اصلان خان شادلو" كه ازعلاقه مندان فوتبال بوده می شود. محمد حمیدی  در بجنورد به مدرسه می رود و آنجا معلمی به نام "غلامسین خان"  داماد حاج  آخوند،دانش آموزان را به صف نموده و محمد را مكلف به آموزش فوتبال به دیگر هم شاگردی  هایش می كند.بعد ها بازی فوتبال در زمین مقابل آیینه خانه ،تارمی، انجام گرفت و "سردار منتظر"  همه روزه از بالكن آیینه خانه بازی فوتبالیست ها را نظاره می كرده است.در پایان بازی اصلان خان شادلو فوتبالیست های خسته را در باغ حسین قلی اورس،با بستنی پذیرایی می نمود.

اولین مسابقه ی فوتبال در سال 1312 بین تیم ارتش و تیم شهرستان توسط سرهنگ معتضدی فرمانده پادگاه،برگزار گردید.تیم فوتبال شهرستان در این بازی با گل های "فیروز شادلو"و  "ایلخانی" با نتیجه 2 بر صفر به پیروزی رسید.پس از پایان بازی تعداد 11مدال از سوی سرهنگ  معتضدی ،به بازیكنان شهرستان و یك مدال نیز به كاپیتان تیم ارتش ،محمد حمیدی اهدا گردید.

 رحمان كوزه گر ،اصلان خان شادلو، قدرت الله تفضلی ،جعفر بهارلو،غلامحسین صفا،كربلایی  قروبهمنیار،عبدالله سلطانی،فیروز شادلو،ایلخان شادلو،بهمن شادلو،منوچهر شادلو،سروان  پرتوی،سروان طاهری و .. از اولین كسانی بودند كه در شهر بجنورد به بازی فوتبال روی آوردند.

محمد آقا حمیدی تبریزی(1388-1293)


................................................................................................................................
*نام آوران بجنورد/محسن محمدی .بجنورد-انتشارات سالوك 1389


نوشته شده در جمعه 30 مهر 1389 ساعت 02:38 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak