تبلیغات
ورزش برای همیشه - زور خانه در بجنورد * ورزش برای همیشه - زور خانه در بجنورد *

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

اولین زور خانه بجنورد در سال 1318 در كوچه وثوق،توسط جوانانی چون حبیب صدر منش ،كربلایی حبیب ریحانی ،حسین جزمی ،كربلایی امان زندی پور، جلالی،و ....تاسیس شد.
این زورخانه به نام "زورخانه همت" نامگذاری شد و مرشد ،شكر لوطی در سردم(1) آن قرار داشت و برای ورزشكاران به نواختن ضرب و زنگ پرداخت ،این زورخانه پس از مدتی فعالیت به دلایلی تعطیل شد.
در شهریور 1320ورزشكاران علاقه مند به ورزش های زورخانه ای پس از مدتی ،محلی در حمام نور كه در اجاره ی سید وهاب عسكریانی بود یافتند كه برای ورزش مناسب بود.حمام نور در آن زمان به علت تخریب و غیر بهداشتی بودن تعطیل گردیده بود.زورخانه ی جدید دقیقا" در محل خزینه ها دایر گردید و بساط ورزش باستانی در آن راه اندازی شد .
اما این زور خانه زودتر از آنچه تصور میشد ،به علل عدم گنجایش كافی و كوچك بودن محل ورزش منحل گردید.

سید محمد عسگریانی و عبدالله غفوری سومین زور خانه را در كوچه وثوق بنام زورخانه عبدالله غفوری بنیاد نهادند.
پس از زور خانه ی عبدالله غفوری در سال 1324 زور خانه دیگری به وجود آمد بنام" زور خانه آگاه" .
فضل الله آگاه كه كارمند اداره فرهنگ و اوقاف بود ،در كوچه تاتاری پشت مسجد حاج شیخ احمد  زمینی را كه   حاج رضا قوچانی وقف كرده بود برای زورخانه در نظر گرفت و با همیاری مردم وتنی چند از ورزشكاران همچون محمد علی دلشاد و نورالله نیشابوری این مهم به انجام رسید.
كشتی های آزاد و باستانی بجنورد نیز از همین زورخانه شروع گردید و در حقیقت اولین مكان كشتی ،كف گود همین زور خانه بود .

زورخانه حاج فضل الله آگاه 1324


...............................................................................................................................
* نام آوران بجنورد :نگاهی مستند به پیشینه ورزشی شهرستان بجنورد/محسن محمدی/بجنورد ،انتشارات سالوك 1389

1- سردم سكویی است چوبی كه از كف زور خانه نیم یا یك متر بلند تر است .مرشد كه آوازی خوش دارد روی سردم می نشیند  و با آهنگهای گوناگون كه هركدام ویژه یكی از حركتهای ورزشی است ضرب میگیرد و شعر های رزمی كه بیشتر از شاهنامه فردوسی برگزیده می شود را  می خواند.

نوشته شده در چهارشنبه 19 آبان 1389 ساعت 04:57 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak