تبلیغات
ورزش برای همیشه - تاریخچه مسابقات آسیایی / قسمت اول ورزش برای همیشه - تاریخچه مسابقات آسیایی / قسمت اول

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

اولین بار فردی به نام Guru Dutt Sondhi كه از علاقه مندان به ورزش بود پیشنهاد برگزاری المپیك آسیایی را ارائه داد .در ابتدا از این  پیشنهاد استقبالی نشد ،اما سوندهی از تلاش خود دست بر نداشت و توانست با مجاب كردن چند كشور آسیایی مقدمات برگزاری اولین دوره آن را در سال 1950 در دهلی نو فراهم آورد .اما به دلیل عدم آمادگی این كشور در آن سال این مسابقات با یكسال تاْخیر شروع شد.

1951 دهلی نو: اولین دوره بازیهای آسیایی با حضور 11 كشور كه بیشتر آنها از شرق آسیا بودند آغاز شد .در این مسابقات ایران با 8مدال طلا و 6 نقره و 2 برنز سوم شد و تیم فوتبال ایران در فینال به هند باخت و به مقام دومی رسید.

1954مانیل فلیپین: در این دوره پرچم بازیها  كه پرچمی با زمینه سفید به معنی صلح و دوستی و خورشید كه شعار رسمی المپیك هم بود  (همیشه به پیش خورشید تابان) به نشانه مشرق زمین به عنوان آرم بازیها قرارگرفت .در این دوره ایران غایب بود.

1958 توكیو: در این دوره ژاپن برای سومین بار پیاپی قهرمان شد.ایران در مكان چهارم جای گرفت و در این دوره برای اولین بار 4 بانوی ایرانی در این مسابقات حضور یافتند.

1962جاكارتا، اندونزی : از مهمترین وقایع این دوره كه سیاسی هم بود عدم دعوت از كشور های اسرائیل و تایوان برای شركت در مسابقات بود كه باعث اعتراض این كشورها به كمیته بین المللی المپیك شد و كمیته نیز در مقابل عدم پذیرش این اعتراض از طرف كشور جاكارتا و شخص دكتر احمد سوكارنو كه اعتقاد داشت سیاست ما عدم تشنج است و ما كشور اسرائیل و تایوان را قبول نداریم اعلام كرد كه ركورد های این دوره از مسابقات ثبت نخواهد شد.

1966بانكوك ،تایلند: ژاپن قهرمان شد .والیبال زنان ایران به مقام سوم رسید

1970 بانكوك تایلند: به علت بحران امنیت ملی در كره كه قرار بود میزبان بازیها باشد این بازیها دوباره در تایلند برگزار شد و باز هم ژاپن قهرمان شد.

1974 تهران: هشتمین دوره این مسابقات به میزبانی كشور ایران برگزار شد.میزبانی این مسابقات باعث ساخته شدن مجموعه ورزشی آزادی و استادیوم تختی شد.تهران پایتخت ایران میزبان ۳۰۱۰ ورزشکار از ۲۵ کشور بود که بیشترین شمار شرکت‌کنندگان از آغاز برگزاری بازی​های آسیایی تا آن دوره بود.در این دوره از امكاناتی همچون پیست های مصنوعی استفاده شد .در این دوره ژاپن قهرمان شد و تیم ایران به مقام دوم رسید.كشور چین برای اولین بار در این دوره حضور یافت.

1978 بانكوك ،تایلند: ژاپن اول ،چین دوم و كره سوم شد.به علت مسائل سیاسی و تهدیدات امنیتی برخی بازیكنان و كشورها از شركت در این بازیها انصراف دادند.

1982 دهلی نو: ایران فقط در 4 رشته كشتی ،وزنه برداری،فوتبال و دوچرخه سواری شركت كرد و با 4 مدال طلا،4برنز و 4 نقره به مقام هفتم رسید

..............................................................................................................................

پ.ن 1: قسمت دوم آن بعد از بازیهای گوانگجو تكمیل خواهد شد.

پ.ن 2: لطفا" برای دیدن عكسها به ادامه مطلب رجوع كنید

آرم بازیهای آسیایی

 

 

 


نوشته شده در پنجشنبه 27 آبان 1389 ساعت 05:15 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak