تبلیغات
ورزش برای همیشه - تاریخچه بازیهای آسیایی / قسمت پایانی ورزش برای همیشه - تاریخچه بازیهای آسیایی / قسمت پایانی

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

1986 سئول كره جنوبی:

كاروان ایران با ده رشته ورزشی حضور یافت و توانست با 6 طلا 6 نقره و 10 برنز به مقام چهارم برسد

* تیم فوتبال ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی در ضربات پنالتی به کره جنوبی باخت و پس از آن، جمعی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در اعتراض به فضایی پلیسی‌ای که دستیاران پرویز دهداری بر اردوی تیم ملی حاکم کرده بودند، از بازی برای تیم ملی استعفا دادند.

* ایران در وزنه‌برداری طلا نگرفت، از دستیابی به نقره هم بازماند. این بدترین نتیجه در تاریخ این رشته ورزشی در ایران بود. ضمن این‌که دو نفر هم دوپینگ کردند و محروم شدند. یکی از آنها داراب ریاحی، نایب‌رئیس فعلی فدراسیون وزنه‌برداری بود.

1990 پكن:

چین همچون دو دوره قبل به مقام اول رسید و ایران با یك پله سقوط پنجم شد.

* تیم فوتبال ایران در بازی نهایی با سرمربیگری علی پروین و هنرنمایی احمدرضا عابدزاده در ضربات پنالتی بر کره شمالی غلبه کرد. به این ترتیب، ایران پس از ۱۶ سال مجدداً فاتح رقابت‌های فوتبال در بازی‌های آسیایی شد.

1994 هیروشیما :

بمناسبت 50امین سال بمباران این شهر این بازیها در ژاپن  و خارج از پایتخت برگزار شد.تیم ایران با نزول بیشتر نسبت به دوره قبل به مكان هفتم سقوط كرد و تیم فوتبال ایران برای اولین بار در دور مقدماتی حذف شد كه نتیجه ضعیفی برای ایران بود .

1998 بانكوك :

تیم ایران با 10 طلا،11 نقره و 13 برنز در مكان هفتم قرار گرفت و تیم های چین ،ژاپن و كره مقام های اول تا سوم را كسب كردند.

2002 بوسان :

ایران در این دوره به مكان دهم رسید .

* تیم فوتبال با سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ مدال طلا را نصیب خود کرد. تیم ایران ابتدا ۱۰ گل به افغانستان زد که ۵ گل آن‌را علیرضا نیکبخت واحدی به ثمر رساند و جالب آن‌که با همین پنج گل نیز در پایان، آقای گل بازی‌ها شد. این تیم سپس ۲ بر صفر لبنان را پشت سر گذاشت و با گل ناجی بداوی، یک بر یک با قطر مساوی کرد.

* مرگ ناگهانی پدر علی دایی، او را به ایران بازگرداند. با رفتن دایی، فرصت بیشتری نصیب جوانان شد. ملی‌پوشان ایران پس از پیروزی یک بر صفر مقابل کویت با گل ایمان مبعلی، در ضربات پنالتی بر کره جنوبی، میزبان بازی‌ها غلبه کردند؛ در فینال نیز ۲ بر یک ژاپن را بردند تا جام قهرمانی فوتبال را نصیب خود کنند.

* مسعود جوكار كشتی گیر ایران هنگام مسابقه خود در هتل بود و باخت فنی خورد.

 

2006 قطر:

كاروان ورزشی ایران با 15 مدال طلا،15 نقره و 22 برنز به مقام ششم رسید.

* تیم ایران در رشته بوكس یك فینالیست داشت و برای اولین بار فینال بوكس علی مظاهری به صورت زنده پخش شد.

2010 گوانگ ژو چین :

بعد از چندین دوره ایران توانست به جایگاه چهارمی خود با كسب 20 طلا ،12 نقره و 25 برنز برگردد.

* در مراسم افتتاحیه این مسابقات در بخشی از تصاویر از واژه معجول خلیج عربی بجای خلیج فارس استفاده شد كه باعث اعتراض كشور ایران شد.

 

 


نوشته شده در دوشنبه 8 آذر 1389 ساعت 07:33 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak