تبلیغات
ورزش برای همیشه - پیدایش كاراته در بجنورد* ورزش برای همیشه - پیدایش كاراته در بجنورد*

ورزش برای همیشه

ورزشی،اجتماعی،شخصی

ورزش های رزمی كه از اوایل دهه ی پنجاه به علت نمایش فیلم های رزمی چینی و هنگ كنگی در سینماهای كشور علاقمندان زیادی یافته بود،گاها" به صورت پراكنده و فاقد هرگونه سبكی به نمایش گذاشته می شد كه در این میان استاد" هوشنگ نیستانی" مدتی آموزش این هنر رزمی به جوانان بجنوردی را بر عهده گرفت .

علی رغم استقبال شدید جوانان شهر استاد نیستانی به دلایل شخصی و شغلی مجبور به ترك بجنورد و در نتیجه تعطیلی این ورزش نو ظهور در بجنورد گردید.با ورود استاد "محمد علی هاتفی "در سال 1356 ورزش رزمی بجنورد تحول اساسی یافت.وی كه مدراج ترقی خود را نزد اساتید كاراته ایران گذرانیده بود،سبك شوتوكان را كه از سبك های بین المللی بود در بجنورد بنیان نهاد.

ورزشكاران رشته رزمی شوتوكان در تابستان 1356 با استاد هاتفی آشنا شده و تمرینات خود را مدرسه فردوسی آغاز نمودند و پس از آن هم استاد هاتفی كلاس خود را در باغ های حمزانلو ادامه داد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی آموزش شوتوكان توسط استاد هاتفی در محل سالن ورزشی دبیرستان دانش پی گیری شد و ظرف مدت كوتاهی هنرجویان بسیاری جهت آموزس این رشته ورزشی مراجعه نمودند و كمبود جا یكی از دلایل اصلی تغییر مكان تمرینات این رشته گردید.

با مساعدت رئیس اداره تربیت بدنی مرحوم عزیز خانی ،سالن كشتی شهید صفا محل جدید آموزش كاراته گردید.از اولین كسانی كه شوتوكان را نزد مرحوم هاتفی اموزش دیدند می توان به آقایان علی اصغر صابری،جمشید كاكائی،مرتضی آذری-اوری،شهید رضا ارجمند نیا ،جواد ندافیان و ... اشاره نمود.

در بخش بانوان نیز خانم "آزاده دهقانیان" از بنیانگذاران شوتوكان بانوان خراسان شمالی می باشد كه از شاگردان استاد هاتفی نیز بوده اند.و از سال 1374 در عرصه مربیگری بانوان فعالیت دارند.

استاد محمد علی هاتفی بنیانگذار سبك شوتوكان خراسان شمالی در سال 1386 در سن 70 سالگی به رحمت ایزدی پیوست...روحش شاد .

محمد علی هاتفی

...............................................................................................................................

پ.ن : بر اساس كتاب نام آوران بجنورد /نوشته محسن محمدی/ انتشارات سالوك


نوشته شده در پنجشنبه 30 دی 1389 ساعت 04:23 بعد از ظهر توسط زهرا نظرات |


 Design By : Pichak